bankihitel.hu logó Gyorshitel saját autóra
Hitelkalkulátor
Hitelkalkulátor
Gyorshitel ügyintézés
Autóhitelek szerződéskötési díj nélkül
Fiókkereső

A forint alapú hitelt felvevőket mentenék meg?



Az elmúlt hónapokban a válság következtében fellépő kedvezőtlen árfolyamingadozások jelentős mértékben megemelték a deviza alapú hitelt felvevők havi törlesztőrészleteit, azóta számos megoldási javaslat került a figyelem középpontjába, ám egyik sem jutott el a megvalósításig.

Noha az utóbbi hetekben számos bank hitel törlesztő könnyítéseket vezetett be (pl. középárfolyamon való átváltás, kamatcsökkentés stb.), a jelentős változás - "a devizahitelesek megmentése" - még várat magára. A magyar háztartásoknál lévő mintegy 3250 mrd forint alapú hitel és 6000 mrd forintnyi deviza alapú hitel jelentős összeg, utóbbi a 2009-es GDP 25 százalékát teszi ki.

Fontos tudni, hogy a deviza hitelek törlesztőrészleteit nem csak az árfolyam, hanem pl. a kamat (a hitel "ára") egyéb járulékos költségek is alkotják, de nézzük, hogy alakultak az árfolyamok a válság előtt és után: 2008 utolsó negyedévében a svájci frank és az euró árfolyama is stabil volt, ezt követően jelentős forintgyengülés következett be, a CHF 50, míg az EUR 25 százalékkal erősödött a hazai fizetőeszközhöz képest. 2010 nyarán újabb rekordjellegű forintgyengülés lépett fel, ami nem véletlenül a devizahitelesek megmentésére ösztönzi a pénzügyi szereplőket és az államot egyaránt.

Más véleménynek szerint ugyanakkor nincs szükség a deviza hitel felvevők általános megmentésére, hiszen a felvétel időpontjában a forinthitelekhez képest olyan előnnyel indultak, annyira kedvezőek voltak, hogy ez az előny csak tartósan extrém gyenge forintárfolyam mellett tűnik el, vagyis a teljes futamidő alatt még mindig a devizahitelek a kedvezőbbek, ami egyesek szerint inkább tenné indokolttá a forinthitelesek megmentését. Más kérdés, hogy kezdeti kedvező devizatörlesztés drasztikus megemelkedése túllépte a családi kassza teherviselő képességét...

Összességében elmondható, hogy mindenki, a bankok és a hitelfelvevők is akkor járnának a legjobban, ha egy kedvező gazdasági helyzetben az erős forint miatt csökkennének a forintkamatok, így a devizások és a forint hitelesek is szerencsésebb helyzetbe jutnának.

2010-07-22