bankihitel.hu logó Gyorshitel saját autóra
Hitelkalkulátor
Hitelkalkulátor
Gyorshitel ügyintézés
Autóhitelek szerződéskötési díj nélkül
Fiókkereső

Kezelik a devizaigényt




Az FX-swap a globális pénzügyi rendszer elmúlt években kiteljesedő integrációja során az egyik legelterjedtebb és leglikvidebb piaccal rendelkező pénzügyi termékké vált - írták a Magyar Nemzeti Bank szakemberei, Mák István és Páles Judit az MNB-szemlében. Az FX-swap-ügyletek alkalmazási köre rendkívül széles, használhatók likviditáskezelésre, kockázatfedezésre, rövid távú hozamspekulációra, s - egy azonnali devizaügylettel együtt - árfolyam-pozíció felvételére.

Az FX-swap-piac kulcsszerepet játszott a 2008-as pénzügyi turbulencia során, amely a világ szinte minden jegybankját gyors és jelentős intézkedések meghozatalára késztette. Hazánk esetében az FX-swap-piac rendellenességei a bankrendszer működése szempontjából jelentős kockázatot jelentenek, így az elmúlt hónapokban az MNB részéről is számos likviditásbővítő intézkedésre került sor, ezeknek köszönhetően az FX-swap-piac működési zavarai jelentősen mérséklődtek, a hazai bankrendszer stabilitása pedig fennmaradt.

A hazai gazdaság elmúlt években felhalmozódott, magas nettó külső adósságának, az ebből adódó árfolyamkitettség hazai vállalati és háztartási szektor által történő átvállalásának, illetve a bankrendszer közvetítői szerepe növekedésének együttes eredményeként a hazai bankrendszer devizaforrások iránti igénye emelkedett. A nettó külső adósság elmúlt években tapasztalható növekedése természetszerűleg maga után vonta a forint árfolyammal szembeni kitettségének emelkedését. A különböző gazdasági szereplők döntéseinek eredőjeként az árfolyam-pozíció nyílását a belföldi magánszektor vállalta fel.

A bankrendszer - közvetítői szerepének növekedése következtében - külföldi forrásokra való ráutaltsága emelkedett. A külföldi devizaforrások egyben a bankrendszer mérlegen belüli árfolyamkockázatának kezelésében is szerepet játszanak. A fennmaradó devizaforrás-szükségletet egyrészt a belföldi szereplőktől származó devizabetéteken keresztül, másrészt az FX-swap-ügyletek segítségével történő szintetikus előállítással biztosítja a hazai bankrendszer. Úgy is fogalmazhatunk, hogy a magyar bankrendszer az elmúlt években a devizahitelezést nagyrészt forintforrásból finanszírozta, és az ebből adódó mérlegen belüli nyitott devizapozíciót FX-swap-ügyletek felhasználásával fedezik. Ennek megfelelően az elmúlt években a devizahitelezés felfutásával a hazai bankrendszer nettó FX-swap-állománya jelentős mértékben emelkedett.

Az FX-swap-piacon a devizakínálat jelentős részben külföldi bankoktól, valamint olyan külföldi befektetőktől ered, akik számára különösen célszerű lehet a forinteszközök (jellemzően állampapír) vásárlását FX-swapból finanszírozni, mivel az állampapír eladásakor a befolyó forintösszeget a swapügylet határidős lábán előre meghatározott árfolyamon konvertálhatják azonnal devizára. A külföldiek állampapír-állományának és FX-swap-állományának változása számos információt hordoz a piaci szereplők motivációira, várakozásaira vonatkozóan.

A magyar állampapírok külföldi tulajdonosai számára a forint gyengülése árfolyamveszteséget jelentene az állampapírok kamatfizetésekor és lejáratakor, ezért abból a célból kötnek FX-swap-ügyleteket (azonnali forintvétel - határidős forinteladás), hogy ennek kockázatát minimalizálják. Amennyiben a külföldiek csökkentik az állampapír-állományukat, az így befolyó forintösszeget pedig a spotpiacon euróra konvertálják, a korábban megkötött (azonnali forintvételből, illetve határidős forinteladásból álló) FX-swap-ügylet megmaradó lejárati lába szintetikus - forintgyengülésre játszó - határidős pozíciót jelent. A forint/deviza FX-swap-piac súrlódásmentes és hatékony működése elengedhetetlen a bankrendszer stabilitása szempontjából, és fontos a szerepe az állampapírpiac működésében is.

A swappiac rendellenes működése esetén a hazai szereplők számára egyre nehezebbé válhat az FX-swap-ügyleteken keresztül történő devizafinanszírozás. Ebben az esetben a szereplők a kötelezettségeik teljesítéséhez szükséges devizát kénytelenek lennének - forintforrásaik felhasználásával - az azonnali devizapiacon megszerezni. Ez a folyamat a devizaárfolyam jelentős leértékelődéséhez, a bankrendszer mérleg szerinti nyitott pozíciójának a nyílásához, szélsőséges esetben középtávon az új hitelkihelyezések visszafogásához s ezen keresztül kedvezőtlen reálgazdasági következményekhez vezethetne.

A jegybank számára - a forintárfolyamra nehezedő nyomás felméréséhez - elengedhetetlen az FX-swap-piaci folyamatok figyelemmel kísérése. Az MNB által bevezetett eszközök amellett, hogy a hazai bankrendszer stabilitását is megerősítik, hozzájárulnak az FX-swap-piac likviditásának növekedéséhez, ez mérsékelheti az árfolyam nemkívánatos kilengéseit, segítheti más piacok élénkülését, illetve tompíthatja a magyar bankok új hitelkihelyezésének csökkenését.

Kapcsolódó: Világgazdaság.hu
2009-07-09