bankihitel.hu logó Gyorshitel saját autóra
Hitelkalkulátor
Hitelkalkulátor
Gyorshitel ügyintézés
Autóhitelek szerződéskötési díj nélkül
Fiókkereső

Vita a bankok körül




Nem várható egyhamar konszenzus az EU tagállamai között a banki stressztesztek végrehajtásáról - derült ki a világ fejlett gazdaságait és Oroszországot tömörítő G8 pénzügyminisztereinek hét végi találkozóján a dél-olaszországi Leccében. A válság sújtotta pénzintézetek életképességét vizsgálni hivatott eljárást az USA, Kanada és Nagy-Britannia is nyomatékosan propagálja a kontinens országai között, de egyes nagy tagállamoknak, például Németországnak továbbra is fenntartásai vannak a módszerrel kapcsolatban. Bár a hivatalos közleményben nem is említik, ez a téma uralta a találkozó informális megbeszéléseit - mutat rá az AFP.

Némileg megosztottnak tűnnek az eurózóna pénzügyi tárcavezetői azzal a kritikával kapcsolatban, hogy az unió mindeddig adós maradt a meghatározó bankok pénzügyi teherbíró képességének összehangolt megvizsgálásával - fogalmazott Marco Annunziata, az UniCredit vezető közgazdásza a találkozót kommentálva. Pedig az a kellemetlen igazság, hogy az Egyesült Államokban eddig végrehajtott stressztesztek igen hatékonynak bizonyultak, és elősegítették a bankokba vetett bizalom növelését - tette hozzá.

A nézetkülönbség ugyanakkor most már nem magát a stressztesztek végrehajtását érinti, miután a jelen lévő európai miniszterek beleegyeztek a végrehajtásukba. A kérdés az, hogy a vizsgálat az egyes pénzintézetekre koncentráljon-e, vagy az adott országok pénzügyi rendszerének általános állapotával foglalkozzon. Peer Steinbrück német pénzügyminiszter például ellenzi az egyes bankokra vonatkozó eredmények nyilvánosságra hozatalát, ahogyan azt Washington tette, mivel ez szerinte káros is lehet a befektetők elriasztása miatt. Jól látható különbségek vannak az európai és az amerikai bankok között - nyilatkozta ezzel kapcsolatban Steinbrück. Nem jósolt ugyanakkor gyors konszenzust Christine Lagarde francia tárcavezető sem, aki szerint az „európaiak majd szép nyájasan elmagyarázzák az amerikaiaknak, miért nem tudnak megegyezni a kérdésben” - írja a Reuters.

A banki vitát mellőző hivatalos nyilatkozatban a gazdasági válság enyhüléséről szóló óvatos kincstári optimizmussal fogalmazó mondatok mellett azt is megemlítik, hogy a G8 felkérte a Nemzetközi Valutaalapot (IMF) annak megvizsgálására, milyen lehetőségek nyílnak az élénkítés időszaka után a normál gazdaságpolitikához való visszatérésre. Az IMF várhatóan októberi éves közgyűlésére készíti el az elemzést.

Kapcsolódó: Világgazdaság.hu
2009-06-15