bankihitel.hu logó Gyorshitel saját autóra
Hitelkalkulátor
Hitelkalkulátor
Gyorshitel ügyintézés
Autóhitelek szerződéskötési díj nélkül
Fiókkereső

BÉT: lehetne rosszabb is




Csupán annak köszönhetően zárt válságos helyett kedvezőtlen negyedévet a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) első számú indexe, hogy március közepétől javult a régió megítélése, illetve az OMV Mol-pakettjét sikerült jóval a piaci ár felett értékesíteni. A BUX ugyanis március közepén még több mint ötéves mélypontján, 9500 pont alatt járt, innen két hét alatt 16,5 százalékkal, 11 000 pont fölé javított. Ennek köszönhetően 2009 első negyedévét szerény, 9,56 százalékos süllyedéssel zárta a mutató, ez a világ fontosabb részvénypiaci indexeivel összehasonlítva átlagos eredménynek mondható.

A BUX index tagjai közül a leggyengébben az időszakban az OTP papírjai teljesítettek: sokan gondolhatták úgy az előző év végén, hogy a 3000 forintos árfolyamszint már megálljt parancsol a leértékelődésnek, ehhez képest márciusban volt olyan nap, amikor 1355 forintos áron zárta a részvény a kereskedést. A március második felében lejátszódott korrekciós hullámnak köszönhetően azonban a negyedév két vége között csak 32,35 százalékkal csökkent a papír árfolyama. A blue-chipek közül a Richter-részvények is olcsóbbá váltak - 11,09 százalékkal -, miközben az MTelekom-papírok árfolyama érdemben nem változott. A Mol viszont - köszönhetően annak, hogy március közepe óta 26,2 százalékkal, 10 400 forint közelébe drágult - pozitív szaldóval, 4,91 százalékos felértékelődéssel zárta az első negyedévet. Az indextagok közül a Mol-papírok tartása mellett még az Egis- és az Émász-részvények birtoklása hozott hasznot ugyanebben az időszakban, az áramszolgáltató árfolyama ugyanis 6,8, a kisebbik gyógyszergyártóé pedig 13,7 százalékot nőtt.

A lezárult negyedévtől kezdődően megváltozott a BUX index összetétele is, tegnap már az új súlyozás alapján számolták a BÉT benchmarkmutatóját. Ahogy azt a tőzsde korábban jelezte, a Phylaxia papírjait kivezették az indexből, bevezetés pedig nem történt, így az 13 tagú maradt. Az OTP-papírok súlya a kosárban jelentősen megnőtt - 17 százalék alól 23,5 közelébe -, a másik három blue-chipé viszont egyaránt csökkent, leginkább a Mol- és a Richter-papíroké. A gyógyszergyártót ugyanis a korábbi 25,75 százalékos súly helyett csupán 22,79, az olajipari céget pedig a 30,7 helyett 27,8 százalékban veszik figyelembe. A részvényárfolyamok süllyedésének folytatódásánál is komolyabb problémát okozhat a piaci forgalom elapadása.

Egyelőre optimistának bizonyult Mohai György, a BÉT vezérigazgatójának tavalyi várakozása is, amely szerint 2009-ben 10-20 százalékkal csökkenhet az előző évhez képest a forgalom a pesti parkett részvénypiacán. Az idei első negyedév végén ugyanis a szekció napi átlagos forgalma a 14,9 milliárd forintot sem éri el, szemben a 2008-ban produkált csaknem 21,1 milliárddal.

A parkett szekciótagjai sincsenek könnyű helyzetben, összforgalmuk az előző negyedévben a 2000 milliárd forintot már alig haladta meg, szemben az előző év azonos időszakában elért 3906,4 és a 2008 utolsó negyedében regisztrált 2800,2 milliárddal. A nagy cégeknek jobban megy: a brókerek versenyéből hagyományosan kiemelkedő Erste Befektetési Zrt.-t és a KBC Securities hazai fióktelepét ugyanis az átlagosnál kevésbé viseli meg a forgalomcsökkenés, az előző év azonos időszakához képest csak nagyjából a harmadával esett vissza aktivitásuk. Kedvező színben tünteti fel a két brókercéget az is, hogy a legélénkebben a januári és februári pangás után éppen márciusban kereskedtek a parketten. MA

Kapcsolódó: Világgazdaság.hu
2009-04-02