bankihitel.hu logó Gyorshitel saját autóra
Hitelkalkulátor
Hitelkalkulátor
Gyorshitel ügyintézés
Autóhitelek szerződéskötési díj nélkül
Fiókkereső

Lassultak a nagybankok




Bankszektor. Az elmúlt években megszokottól eltérően igen vegyesen muzsikáltak tavaly a legnagyobb hazai hitelintézetek, hiszen ha nem is jelentős mértékben, de minden lényeges szempontból elmaradtak a szektorátlagtól. Az élbolyban szereplő hét nagybank közül az MKB kivételével már mind közzétette 2008-as számait, és ez alapján nem túlságosan kedvező a kép.

A hat nagybank átlagosan 19 százalékos mérlegfőösszeg-bővülést ért el 2008-ban, ez nem egészen egy százalékponttal, de elmarad a szektor összteljesítményéhez képest. A szórás ugyanakkor elég nagy az egyes szereplők között: kiugró, 31 százalék feletti növekedést ért el a K&H, 25 százalék környékén nőtt a Raiffeisen és az Erste, az OTP hazai része viszont nem egészen 9 százalékos bővülést produkált. A mérlegfőösszeg szerinti helyezésekért folyó „tolongás” ugyanakkor tavaly sem csillapodott: bár az MKB számainak hiányában a dobogós helyeket sem lehet még meghatározni, az már biztos, hogy az IEB-bel 2007 végén egyesült CIB elvesztette a második helyét, hiszen - bár mérlegfőösszege meghaladta a 3000 milliárd forintos szintet - a K&H nagyjából 150 milliárdnyi eszközállománnyal megelőzte. Bár a Raiffeisen az előző években nagyon erősen felzárkózott a most ötödik Erstéhez, tavaly valamennyire nőtt közöttük a különbség, hiszen míg előbbi 24,6, utóbbi 26 százalékos eszközállomány-bővülést produkált.

Az adózott nyereséget tekintve szintén nagy a szóródás az egyes szereplők között. Az egyértelmű nyertesnek az Erste számít, hiszen 32,3 milliárd forintos nettó profitja bő harminc százalékkal meghaladja az egy évvel korábbit.

Szembetűnő nyereségcsökkenést volt kénytelen elkönyvelni ugyanakkor a Raiffeisen Bank, amelynek nagyjából felére esett vissza a konszolidált nettó profitja, ez elsősorban a csoporttagok romló eredményével magyarázható. A K&H szintén két számjegyű, 17,9 százalékos nyereségcsökkenést volt kénytelen elszenvedni a nagyjából 6 százalékos szektoradattal szemben, ám ez magyarázható azzal, hogy a Giro Bankkártya Zrt.-ben meglévő pakett 2007-es eladása nagyon felsrófolta a bázist.

Bár a hazai vezető bankok között is történnek cserék a méret szerinti sorrendet tekintve, a Financial Times napokban megjelent összesítése szerint a világ bankpiacán azért jóval nagyobb a mozgás. A legszembetűnőbb változás, hogy a piaci kapitalizáció alapján legnagyobb bankok sorában az első három már kínai, és a korábban domináns szerepet játszó amerikai pénzügyi szolgáltatók jelentősége fokozatosan csökken. Külön figyelemre méltó emellett, hogy az első hét nagybank között már csak egyetlen európait - a brit HSBC-t - jegyeznek. A hazai bankszektor szempontjából is tanulságos a lista: a világ első húsz bankjából ugyanis már egy sem akad, amely értékelhető piaci részesedésű érdekeltséget üzemeltetne hazánkban. BM

Kapcsolódó: Világgazdaság.hu
2009-03-26