bankihitel.hu logó Gyorshitel saját autóra
Hitelkalkulátor
Hitelkalkulátor
Gyorshitel ügyintézés
Autóhitelek szerződéskötési díj nélkül
Fiókkereső

Dőlnek a csúcsok




Az inflációs folyamatok továbbra is kedvezően alakulnak a gyenge forintárfolyam ellenére. Ezt a recesszió miatti kereslethiány magyarázza. A termelésben ugyanakkor hónapról hónapra negatív csúcsok dőlnek, a mostani számít már minden idők egyik legélesebb ipari visszaesésének. A tizenkét havi drágulási ütem 2,9, a februárhoz viszonyított pedig 0,5 százalékos volt márciusban a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint. Az éves drágulási ütem utoljára 2006 júliusában kezdődött kettessel, az előző időszakban 3 százalékos volt. A mérséklődés tavaly július óta folyamatos, akkor még 6,7 százalékos volt a pénzromlás. A maginfláció ismét valamivel az alapmutató felett alakult: 3,1-en állt. A havi bázisú drágulási ütemekből kitűnik, hogy a szezonális okokkal magyarázható ruházati áremelkedést leszámítva az élelmiszerek terén volt növekedés, de ezt itt is lényegében az idényáras termékek okozták.

Megállt a termelői árak esése az agráriumban, néhány terméknél azonban már így sem fedezik az előállítási költségeket a felvásárlási árak. Februárban 27,4 százalékkal csökkent a mezőgazdasági árszint az előző évihez képest - jelentette a KSH. Ezen belül a növényi termékekért 37,2, az élő állatokért és az állati termékekért 3,3 százalékkal fizettek kevesebbet. Előbbi körben 1,4, utóbbiban 0,2 százalékponttal volt nagyobb az áresés januárban.

Az előzetes adatoknak megfelelően alakult az ipari termelés februárban: a kiigazítatlan mutató 28,9, a munkanaphatástól megtisztított 25,4 százalékos visszaesést jelez - tette közzé a KSH. A nyers adat az előző hónapban még 23 százalékos mínusz volt; már korábban jelezték a statisztikusok, hogy a mostani a rendszerváltáskor tapasztaltnál is nagyobb visszaesést jelent. A termelés volumene az év első két hónapjában 26,1 százalékkal alacsonyabb volt, mint a tavalyi azonos időszakban. A havi bázisú termelési index is -4,1 százalékon maradt. BD

Kapcsolódó: Világgazdaság.hu
2009-04-20