bankihitel.hu logó Gyorshitel saját autóra
Hitelkalkulátor
Hitelkalkulátor
Gyorshitel ügyintézés
Autóhitelek szerződéskötési díj nélkül
Fiókkereső

Milyen kockázatokkal jár az eladósodottság?




Magyarország külföldi tartozása az utóbbi időben gyorsan nőtt. Ennek sok oka van. Érdemes tehát azt megvizsgálni, hogy nemzetközi összehasonlításban hogyan alakultak a magyarországi folyamatok. Kizárólag a tartozás szintjéből kiindulva ugyanis nem dönthető el, a külső adósság mennyiben valós kockázat a hazai gazdaságra nézve. A jegybank szakértőjének, Koroknai Péternek Magyarország külföldi tartozása nemzetközi összehasonlításban címet viselő, az MNB-szemlében megjelent tanulmánya ezt a témát járja körbe. A másodrendű jelzálogpiaci válság hatására mérséklődő globális kockázatvállalási hajlandóság ráirányította a figyelmet a magyar gazdaság gyors ütemben növekvő és nemzetközi összehasonlításban magasnak számító GDP-arányos külföldi tartozására. A tanulmány a külföldi eladósodással kapcsolatos elméletek ismertetésével és a magyar gazdaság külföldi tartozásának nemzetközi kontextusba helyezésével két fontos folyamatra hívja fel a figyelmet.

Arra a következtetésre jut, hogy a külföldi tartozásnövekedésünk részben a gazdaság kiinduló helyzetéből, illetve a korábban jellemző likviditási korlátok oldódásából adódó természetes folyamat. Bár az egy főre jutó GDP-vel mért fejlettség növekedésével hosszabb távon a külföldi tartozás csökkenése várható, az átalakuló gazdaságok esetében rövidebb távon nőhet is ennek nagysága. Ezt a hipotézist a nemzetközi összehasonlítás is alátámasztotta: a periferiális és az újonnan csatlakozó EU-országok külföldi kötelezettsége a magyar gazdaságéhoz hasonló módon alakult.

A nemzetközi összevetés második tanulsága: az elmúlt nyolc évben a hazai gazdaság GDP-arányos külföldi tartozásának növekedése jelentős volt ugyan, ám számos más ország tartozásnövekedésétől elmaradt. Fontos az is, hogy Magyarország külföldi kötelezettségének növekedése nagyrészt a magas kiinduló tartozásállományhoz kapcsolódó jövedelemkiáramláshoz kötődik, míg a gazdaság működéséhez kapcsolódó elsődleges egyenleg nemzetközi összehasonlításban csak kismértékben járult hozzá. Ez amiatt kedvezőtlen, hogy a külföldi kötelezettség magas szintje mellett továbbra is jelentős jövedelemkiáramlással kell számolni. Ám a magyar gazdaság elsődleges egyenlege 2007-ben csökkentette a külföldi adósság növekedését. Magyarország külföldi kötelezettségeinek mérsékléséhez a külső finanszírozási igény elmúlt években tapasztalt csökkenésének folytatódása szükséges - hívja fel a figyelmet a szerző. A GDP-arányos külföldi tartozás csökkentéséhez a külső egyensúly további javulásán kívül a gazdaság gyorsabb bővülése is kell. A külföldi adósság finanszírozási igényen keresztüli javulása ugyanis a jövedelemegyenleg nagymértékű hiánya miatt korlátozott. Emellett ugyanakkor a gyorsabb gazdasági bővülés önmagában is képes csökkenteni a magyar gazdaság külföldi tartozásából fakadó sérülékenységét.

A jelenlegi helyzet tehát rávilágít: fontos, hogy a fiskális konszolidáció a kijelölt pályán haladjon, és előtérbe kerüljenek az államháztartás strukturális reformjai. Ezek nemcsak az államháztartási hiány, s így a külső egyensúly javulásán keresztül csökkentik a külföldi tartozást, egyben kedvezőbb feltételeket teremtenek a hosszú távú növekedéshez, és a gyorsabb gazdasági bővülésen keresztül is csökkentenék a külföldi tartozást.

Kapcsolódó: Világgazdaság.hu
2009-03-05