bankihitel.hu logó Gyorshitel saját autóra
Hitelkalkulátor
Hitelkalkulátor
Gyorshitel ügyintézés
Autóhitelek szerződéskötési díj nélkül
Fiókkereső

Romolhat a behajtás sikeressége




Komoly kihívás előtt áll 2009-ben a hazai követeléskezelési piac, a globális pénzügyi válság miatt a lejárt követelések számának erőteljes növekedését vetítik előre a piaci szereplők mind a lakossági piacon, mind az üzleti szférában, miközben a behajtás egyre nehezebbé válhat. „A pénzügyi-gazdasági válság hatása több ponton is jelentkezhet a követeléskezelés területén, hiszen egyfelől a megbízások száma várhatóan nő, mert a cégek likviditásának megőrzésére, javítására az egyik legfontosabb eszköz a kinnlevőség-állomány hatékony és profi kezelése” - hangsúlyozza Thummerer Péter, a Magyar Követeléskezelők és Üzleti Információt Szolgáltatók Szövetsége (Makisz) elnöke, az EOS KSI Magyarország Inkasszó Kft. ügyvezetője.

Másfelől azonban mind lakossági, mind céges vonalon a kockázatok növekedésével kell a piaci szereplőknek számolniuk. „A felületes szemlélő azt gondolhatná, hogy a válság fő »haszonélvezője« ez a piac lehetne, de ez a gondolat több sebből is vérzik” - fogalmaz Pongrác László, a Makisz alelnöke, a Sigma cégcsoport vezérigazgatója. Ennek a piaci szegmensnek a fő megbízói ugyanis azok a multinacionális vállalatok, bankok, telekommunikációs cégek, amelyek maguk is komoly válságban vannak, és kríziskezelésben gondolkodnak. A folyamatosan növekvő kinnlevőség-állományok ellenére azonban a megbízói díjak drasztikus csökkentésével szeretnének élni a piaci pozíciójukból fakadóan. A sokszor 30-40-50 százalékos jutalékcsökkenés és a néha hasonló nagyságrendben romló sikerarány azonban - az emelkedő költségek mellett - könnyen a követeléskezelő cégek tönkremenete-léhez vezethet. A múlt év alapján 15-20 százalékos gyengülés valószínűsíthető a behajtások terén, ez az arány további 10 százalékkal romolhat az idén a Makisz alelnökének óvatos tervei szerint. A lejárt követelések piacán még drasztikusabb változásokra számít Pongrác László: 30 százalék körüli sikerességcsökkenést prognosztizál.

„A hazai lakosság eladósodása az elmúlt két-három évben jelentősen felgyorsult” - hangsúlyozta az Eye Watch üzleti csoport kommunikációs vezetője, Morva Gábor is, aki szerint komoly gond, hogy a kölcsönök jelentős része devizahitel, amelynek törlesztőrészletei a gazdasági válság okozta forintgyengülésből következően az elmúlt hónapokban nagymértékben megnövekednek. „A lakossági ügyfelek esetében a jelentősen megnövekedett havi részletek jelentik a kockázatot - hangsúlyozta Thummerer Péter -, hiszen jelenleg komoly gondban lehetnek azok, akik igencsak »kicentizték« a vállalható törlesztést.” Gyakorlatilag minden hitelterméknél erősödtek az ez irányú kockázatok. VG

Kapcsolódó: Világgazdaság.hu
2009-02-17