bankihitel.hu logó Gyorshitel saját autóra
Hitelkalkulátor
Hitelkalkulátor
Gyorshitel ügyintézés
Autóhitelek szerződéskötési díj nélkül
Fiókkereső

Késve követi a piac az MNB-t




Meglehetősen viszafogottan reagálnak a jegybanki kamatcsökkentésekre a magyarországi hitelintézetek, legalábbis ami a lakosági betéti kondíciókat illeti. A legutóbbi - hétfői - 50 bázispontos kamatvágás óta még csak két jelentősebb piaci szereplő (a Raiffeisen és a Budapest Bank) módosított a kondíciókon, és a 9,50 százalékos irányadó ráta ellenére még mindig tucatjával találhatók a piacon két számjegyű lakossági betéti kamatok.

A fokozatos jegybanki enyhítések hatásai ezzel együtt már felfedezhetők a kamattáblázatokban, hiszen a legtöbb szereplő január elején némileg csökkentett az elérhető éves hozamokon. A leggálánsabb ajánlatokat jelenleg az Allianz Bank és az FHB tartja érvényben. Előbbi 4 hónapra ajánl 12,50 százalékos kamatot, utóbbi pedig 6 hónapos lekötésre évi 12 százalékot fizet. Az FHB ezzel párhuzamosan a jegybanki irányadó ráta feletti kamatokat - 10, illetve 11 százalékot - kínál az egyéves és a 3 hónapos futamidőre is, az Allianz pedig féléves időtávra ad éppen két számjegyű hozamot.

A Budapest Bank, amely a lakossági betéti kamatkondíciókon szerdán módosított, a klasszikus lekötött betéteknél 10 százalékban határozta meg a plafont. A hitelintézet viszont a Kamatkövető konstrukció felé igyekszik terelgetni ügyfeleit, amely négy hónapos futamidőre fizet az MNB irányadó rátájához igazodó kamatot. Az ebben a konstrukcióban jelenleg elérhető kamat 10,5 százalék. Az Erste a folyószámlájukat viszonylag intenzívebben használni hajlandó ügyfeleket célozta meg az Aktív betét nevű konstrukcióval: amennyiben a megtakarító kliens csoportos beszedési megbízást ad, illetve bankkártyával fizet, egyéves futamidőre 11,50 százalékos kamatot is elérhet. (Igaz, ezt a szintet a három hónapos, klasszikus lekötött betétnél is kínálja az Erste.)

A hosszú távú lekötéseket a K&H Bank is igyekszik ösztönözni: a hitelintézetnél egyéves futamidőre akár 10,50 százalékos kamatot is elérhet az ügyfél, igaz, ehhez legalább 10 millió forintot el kell helyeznie. A bank emellett érvényben tartja a már ismert, a friss forrásokat és az új fiókok ügyfélkörének bővítését célzó ajánlatait is: ezeknél 10,50 százalék az elérhető éves kamat, két hónapos futamidő mellett. A régi eszköztárat tartja tarsolyában az OTP Bank is: ha ugyanis az ügyfél legalább százezer forinttal növeli a számláján lévő megtakarítások összegét, akciós - most éppen 11,50 százalékos - kamatot kap.

Az MKB és a Raiffeisen Bank ugyanakkor a „terítés” filozófiáját alkalmazza a betéti kamatoknál, igyekezvén minden népszerű futamidőre versenyképes ajánlattal előállni. Előbbi évi 10,85 százalékos kamatot kínál 3, 4, 6, 9 és 12 hónapos időtávra egyaránt, és a devizabetéteknél is érvényben tart akciós ajánlatokat. A Raiffeisennél pedig a 4 hónapos futamidőre kínált 11 százalék jelenti a jelenlegi csúcsot, de a bank 10, illetve 10,50 százalékos kamatot kínál a 3, illetve 6 hónapos betéteknél is.

A bőven az irányadó ráta - és a bankközi kamatláb, a Bubor - feletti kamatok persze jótékony hatást gyakorolnak a lekötött betétek iránti érdeklődésre is. A Magyar Nemzeti Bank statisztikái szerint csak novemberben, közvetlenül a 300 bázispontos jegybanki szigorítás után összesen 260 milliárd forinttal emelkedett a bankoknál és más pénzügyi szolgáltatóknál elhelyezett összeg. A lekötött betéteknél mutatkozó, hirtelen jött emelkedést persze nem csak a friss vagy készpénzben tartott megtakarítások fűtötték: a lakosági ügyfelek jelentős összeget - több mint 67 milliárd forintot - csoportosítottak át a látra szóló és folyószámlabetéteikből, emellett a forint jelentős gyengülése okán devizabetéteik egy részét is felszabadították. A legnagyobb tételt viszont feltehetően a befektetési alapokból kivont pénz jelentette: a rövid távra is kiemelkedő és biztos hozamot nyújtó bankbetét ugyanis most sokkal vonzóbb alternatívát jelentett az alapoknál. A különböző átcsoportosításokkal együtt a háztartási szektor teljes betétállománya végül valamivel több mint 193 milliárddal növekedett novemberben, és elérte a 6845,7 milliárd forintot.

A drasztikus kamatemelés a kondíciókat sem hagyta érintetlenül: a lekötött forintbetétek után novemberben átlagban már 11,14 százalékot fizettek a szolgáltatók, ez 260 bázispontos havi ugrást jelentett. A bankok által kínált magas kamatok ugyanakkor vélhetően decemberben is jelentős növekedést okoztak a lekötött betéteknél, hiszen az év végi jutalmazások, prémiumkifizetések erre az időszakra esnek. VG

Kapcsolódó: Világgazdaság.hu
2009-01-23